Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımda sizlere çıktığım 3-4 günlük gezilerde yanıma neler alıyorum ve ne gibi hazırlıklar yapıyorum biraz bunlardan bahsedeceğim. Başlamadan önce benim her zaman yaptığım şey şüphesiz ki gitmeden önce bir şeyi eksik almayayım ve eksik yapmayayım diye kendime bir liste yapmaktır. Onun dışında gideceğim yer hakkında internette biraz okuma yapıp bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Yine havaalanından kalacağınız yere ulaşım nasıl oluyor, bunun kısa notlarını almak, gideceğiniz yere varmanızda kargaşa olmasını engeller.

 

 

1.ÇANTA:

Arkadaşlar çanta meselesi geziye gideceğiniz gün sayısına göre veya gezi tarzınıza göre tabi ki değişebilir. Ben genelde 3-4 günlük geziler yaptığım için normal bir sırt çantası benim işimi çok rahat görüyor. Ama isterseniz taşımak problem olmaz derseniz kabin boy küçük çekmeli bavullarda işinizi görebilir. Bu tamamen sizin tarzınıza bağlı bir durum. Bana sorarsanız sırt çantası dışındaki çantalar bana hamallık gibi geliyor. Elinizle çekmeye çalışmak beni yoruyor. Benim tavsiyem kısa gezilerde kesinlikle sırt çantasıdır. Ayrıca çantayı yanınıza alabileceğiniz için uçakta kaybolma riski de ortadan kalkıyor.

 

2.YANIMIZA ALACAĞIMIZ GİYECEKLER:

İlk başlarda yaptığım en büyük hatalardan biri yanıma aldığım giyecekler konusunda yaşandı. Sonunda şunu yapmamayı öğrendim “Bunu da alayım giyerim!”. Bu cümleyi unutmayın arkadaşlar. Bu ikileme düşerseniz o giyeceği almayın giymezsiniz!!! Hamallık yapmayı sevmiyorum ve hafif olmayı tercih ediyorum. Arkadaşlar ben kaç gün gideceksem o gün sayısı kadar iç çamaşırı alırım. Bu birinci kuralım. Onun dışında gideceğim gün sayısı kadar tişört ve çorap alırım. Eğer yaz ise sıkıntı yok ama kış ise tabi ki iyi bir kazak, bere, atkı ve sıcak tutacak bir mont yeterli. Tabi birde su geçirmez, sıcak tutan bir bot. Ben açıkçası şu yolu izliyorum giyecek ve bot konusunda; kaliteli ve hafif. İyi markalardan yapacağınız tercihlerle hem hafif giyinirsiniz, hem de soğuklarda üşümezsiniz. Ayrıca uzun yıllar kullanacağınız ürünler olduğu için bir defa paraya kıyarsınız. Su geçirmez bir montunuz olursa süper ama yoksa benim yaptığım gibi plastik yağmurluklardan alabilirsiniz. Yağmur yağdığında çantadan çıkarır giyersiniz. Bittiğinde ise katlayıp yeniden çantanıza koyarsınız. Katlanınca küçük bir su şişesinden daha az yer kaplar.

3.BELGELER:

Yurt dışı için pasaportun mutlaka olması gerektiğini bilmeyeniniz yoktur (Gürcistan haricinde, buraya nüfus cüzdanıyla da giriş yapılabilir). Onun dışında gideceğiniz ülke vize istiyorsa mutlaka vize işlemlerini halletmeniz lazımdır. Bunlara ek olarak uçak biletlerinin, kalacak yerin, sağlık sigortasının ve diğer tüm belgelerin çıktılarını yanıma alırım aynı zamanda bunların bir kopyalarını elektronik ortamda yani e-posta adresimde de bulundururum. Pasaport ve vizenin fotoğraflarını da herhangi bir kaybolma durumuna karşı mutlaka e-posta adresime kopyalarım.

4.İLAÇLAR:

Kendimde bir hekim olduğum için yanıma mutlaka ilaç alırım. Gün sayısına göre geniş etkili bir antibiyotik, ağrı kesici, soğuk algınlığı için ilaç, gerekirse vitamin ve bağışıklık arttırıcı tabletler ile birlikte burun tıkanıklığından çok çeken biri olarak mutlaka burun spreyi alırım. Hiç yer kaplamadığı için bu ilaçları yanınıza almaktan çekinmeyin derim.

5.OLMAZSA OLMAZLAR:

Gezilerimde yanıma mutlaka bir kitap alırım, uçakta, havalimanında zaman geçirmek için birebirdir. Yazmayı sevdiğim için ufak bir not defteri ve kalemde her zaman yanımda bulunur. Bunlar dışında mutlaka taşınabilir bir şarj cihazınızın olmasını tavsiye ederim. Telefonunuzun şarjının her an her yerde bitebileceğini varsayarsanız, bu cihaz hayat kurtarır. Tabi ki son olarak özçekim çubuğu da yer kaplamayacak ve gezinize renk katacak şeylerden biridir, tavsiye ederim…

6.PARA MESELESİ:

En önemli konulardan biride şüphesiz ki para meselesidir. Ben genelde gezdiğim gün kadar beni idare edebilecek parayı tahmini olarak yanıma nakit olarak alıyorum. Bir tane kredi kartım ve bir tane hesap kartımda yanımda bulunuyor. Komisyon ve kur farkı ödememek için genelde işlerimi nakit olarak hallediyorum. Gerek kalırsa kartlara sarılıyorum. Parayı saklama konusunda ise cep, çorap ve çanta olmak üzere üç yöntemim var. Ne olursa olsun parayı bölmek mantıklı ve hayat kurtarır bir yöntem.

7.TELEFON VE İNTERNET:

Bence telefon hattınızı yurtdışına açtırmakta fayda var. Ama bu demek değildir ki orada hattınızı kullanın, pek hesaplı bir durum olmayacağı için acil haller dışında kullanmak pek mantıklı değil. Onun yerine “SKYPE” hesabınıza kontör yükletip çok çok ucuza her yöne aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Zaten kaldığınız yerlerin internetlerini kullanarak iletişim probleminizi çözmenin problem olmayacaktır.