Yaptığımız yurt dışı gezilerinde yeme içme stresi kadar kalacak yerde ciddi bir mesele. Hatta yeme içmeden daha ciddi boyutlara varan sıkıntılar doğurabilecek bir konu. Çünkü insanın başını rahatça sokacağı bir yer her şeyden önemli. Kalacak yerinizin kriterlerinize uygun olması geziniz boyunca kafanız rahat takılmanızı sağlayabilir. Tabi ki evinizdeki rahatlığa erişmeniz ekonomik bütçeli gezilerde mümkün değil, fakat ben parayı bastırır, otelin kralını tutarım derseniz o ayrı mesele.

Ben gezilerimde kalacak yer konusunda nasıl yol izliyorum biraz bundan bahsedeceğim. Öncelikle kalacak yer konusundaki ölçütlerimizi belirlemek en doğrusu olacaktır. Şüphesiz ki parayı verince en güzeline ulaşabilirsiniz ama ben burada ekonomik ve mutlu bir seçim yapmak konusunda sizlere tecrübelerimi aktaracağım.

Benim için ilk ve en önemli ölçüt gideceğim ülkenin ekonomik durumudur arkadaşlar. Mesela Ukrayna’ya gidiyorsam kesinlikle hostel falan uğraşmam, direk ev tutarım, param o ülkede değerli olduğu için ulaşım ve yeme içme giderlerim az olacağı için kalacak yer konusuna daha güzel para ayırma imkânım olur. Bu da benim kalış konforumu arttırır. Ev tuttuğumda yiyeceğimi de evimde yaparak durumu eşitlemiş olurum. Bunun dışında mesela Hollanda gibi pahalı bir yere gidiyorsam, ev olayına girmem ve ucuz hostel arayışı en önemli ölçütüm olur. Günlük yaşamın zaten yorucu pahalılıkta olduğu bu ülkelerde birde kalacak yer konusuna haddinden fazla para ayırırsanız o gezinin ekonomikliği falan kalmaz.

                Hostel veya ev seçerken baktığım en önemli şey konumdur. Her zaman tercihimi şehir merkezinden yana kullanırım. Şehir merkezinden uzakta üç kuruş az para vereceğim diye tutacağınız hostel veya ev size tahmin ettiğinizden daha fazlaya patlayabilir. Neden derseniz şehir merkezine git gel ulaşım (otobüs, taksi, metro vs.) paralarınızı da hesap ederseniz hem maddi hem de yolda zaman harcayarak manevi kaybınız olacaktır. Bunu kesinlikle dikkate alın!

Tabi ki tutacağınız hostelin fiyatına kahvaltı dâhil mi değil mi bakmanız sizi fazladan kahvaltı masrafından kurtaracaktır. Kahvaltı dâhil kalışları tercih etmek şüphesiz ki daha akıllıcadır. Seçeceğiniz hostel hakkında yorumları okuyup, yaşam alanlarını tekli ve çoklu odaları inceleyip kiralamadan önce fikir edinebilirsiniz.

Şimdi size hostel kiralamak için sürekli kullandığım internet sitelerini göstereceğim. Buralardan rahatlıkla tercihlerinizi yönetebilir, istediğinize ulaşabilirsiniz.

  1. Hostelworld: Bu site dünyadaki en popüler hostel sitelerinin başını çekiyor. Gideceğiniz şehirdeki bütün hostelleri istediğiniz ölçütlere göre sıralar ve beğeninize sunar. Kesinlikle güvenlidir. Rezervasyona karar verdiğinizde sizden sadece çok küçük bir kısım depozito ücreti alınır. Geri kalan kısmıda hostele giriş yaptığınızda ödersiniz.
  2. Booking: Bu sitede size hotel ve hostelleri sıralayarak en uygunu bulmanıza yardımcı olur. Benim booking.com’u tercih etmemdeki en büyük sebep, ücretsiz iptal seçenekli kampanyaları ve depozito almamasıdır. Bu sayede belirli bir süreye kadar rezervasyonunuzu bedava iptal edebilirsiniz.
  3. Couchsurfing: Bu siteyi duymayanınız kalmamıştır. Bireylerin kendi evlerini ziyaretçilere ya ücretsiz ya da ufak bir yardım (kalacağı gün kadar su, elektrik, gaz vs.) karşılığı açmasıdır. Üyeliğim ve referansım olmasına rağmen, daha önce birkaç kişiyi evimde ücretsiz ağırlamama rağmen ne yazık ki bu siteyi kullanarak bedava birinin evinde kalamadım. Ama yinede her gezimden bir ay önce gideceğim şehirdeki evini açan insanlara yazıp şansımı deniyorum. Mücadele etmeye devam…
  4. AİRBNB: Bu site ise ev kiralama sitesi. Yine aradığınız ölçütlere göre istediğiniz evi istediğiniz konumda bulabilirsiniz. Bu siteyi daha çok grup gezilerinde denemeniz parayı bölüşeceğinizi düşünürseniz daha ucuza gelir ve daha konforlu olur. Yiyecek olayını da evde ayarlayıp, dışarıda para harcamazsınız. Bu sitede güvenli bir site olmasına rağmen çok nadir sahtekârlık olayları kulağıma geldi. Güvenilir diyorum çünkü site kalışınızdan sonra size onaylamanız için e-posta gönderiyor ve para transferi bu onaydan sonra gerçekleşiyor.

Gezilerinizde bu sitelerden en ucuza ve aradığınız bütün kriterlere uygun olarak kalacak yer ayarlayabilirsiniz. Burada size vereceğim birkaç ipucu olacak. Mesela bir hostel buldunuz  ve sekiz kişilik odadan yatak düşünüyorsunuz. Buradaki fiyatı gördükten sonra mutlaka 2 kişilik ve 4 kişilik odaların fiyatlarını da kontrol edin. Bazen 8 kişilik odaya vereceğiniz fiyatın belki aynı fiyatına belki de sadece 3-5 Euro fazlasına iki kişilik odada kalabilirsiniz. Bu bizzat başıma gelmiş bir olaydır. Mutlaka fiyatları tüm odalara göre kontrol edin. Yine aynı şekilde hostelde ödeyeceğiniz para yerine belki de ev tutarak size daha az bir paraya mal olacak. Bu kıyaslamaları mutlaka yapmadan herhangi birinde kesinlikle karar kılmayın.

Son olarak da bir ülkede şehirlerarası gezi yapıyorsanız, kalacak yer ayarlamak yerine yolculuğunuzu trenin yataklı bölümünde veya otobüsle geceye ayarlayarak kalış ücretini yol ücretinden karşılamış olursunuz. Daha önce havalimanlarında ve parklarda birçok kez konaklamış biri olarak bunlarında zorluğunun ve keyfinin başka olduğunu ve mutlaka yaşanması gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim.