Arkadaşlar uzun bir süredir siteye sağlık problemlerimden dolayı yazı ekleyemiyorum, aynı zamanda bu süreçte bir gezi de düzenleyemedim. Ama artık iyileştik ve yeni yıla bomba gibi gezilerle gireceğim inşallah.

Dünya turuna çıkma planımı doktoram bitene kadar 1,5 sene erteledim. Biliyorum yarına çıkacağımız kesin değil ve hayalleri ertelememek lazım fakat dünya turu için ve döndükten sonraki yaşamım için maddi bir birikim şart. Öyle parasız dünya turuna çıkıyorum safsatalarına inanmıyorum. Evet daha dünya turuna var ama o zamana kadar da zamanı boşa geçirmek olmaz diye düşünerekten gezmeye devam ediyorum. Geçen sene her ay bir ülke sloganıyla baya bir ülkeyi baya ucuza gezdim. Bu sene de her ay bir ülke sloganıyla geçen seneden daha fazla ülke gezmeyi planlıyorum ve biraz Avrupa’dan sapıp, orta doğu eksenine kaymayı planlıyorum. Geçen seneki ve bu seneki “Her Ay Bir Ülke 2017” ve “Her Ay Bir Ülke 2018” yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu kadar yoğun klinik hayatının içinde, aynı zamanda doktoramı sürdürerek üstüne bir de bu kadar ucuza bilet bularak nasıl geziyorum? İşte bu başlıklar arasında ucuz uçak bilet konusuna parantez açıp, herkesin bütün gezginlere yönelttiği ve hiçbir zaman o ucuz bileti bulamadığı bu konuyu gündeme taşıyorum, hadi iyisiniz!

Yaptığım gezilerde aldığım uçak bileti fiyatlarını gören herkes yazıyor, bu nasıl olur? Biz nasıl bulamıyoruz bu biletleri? Öncelikle şunu söylemeliyim ki, elimde sihirli bir değnek yok arkadaşlar. Bu biletleri bulmamın sırrı abartısız her gün en az 2-3 defa ucuz bilet kontrolü yapmamdan geçiyor. Öyle üç kuruşa beş köfte yok maalesef. Sürekli skyscanner, ucuzabilet, aerobilet, pegasus web uygulamalarından gitmek istediğim yerlerin iki üç aylık fiyatlarını ve gerekirse altı aylık fiyatlarını kontrol ediyorum. Bunun dışında kampanyaları sürekli takip ediyorum. İki haftada bir mutlaka bir kampanya oluyor. Mesela geçen hafta pegasus’un %30 indirimi vardı, yine üç hafta önce %50 indirimi vardı. Bu yüzden gözleriniz açık olsun, kampanyalar bitmez.

Biletleri genellikle bavulsuz ve sadece sırt çantalı seçeneğiyle ekonomi ve değiştirilemez seçeneklerinden alıyorum. Çok fazla lüks aramadığımdan ne uçakta yer seçmeye ne de yiyeceğe para ödüyorum. Sırt çantamı sırtıma takıp geçiyorum. çok önemli bir bilgi olarak da şunu eklemek istiyorum. mesela skyscanner’da atıyorum Münih’e git gel 300 TL’ye bilet buldunuz. hemen atlamayın. ilk yapacağınız şey o havayolu firmasının kendi web sitesinden de fiyatları kontrol etmek, bunu sakın unutmayın. çünkü daha ucuz bile olabiliyor:)

Aslında dikkat edilmesi gereken şeylerden biride gideceğiniz ülkenin turistik zamanları. Turistik akının olduğu dönemlerde buralara giderseniz ister istemez biletler pahalı oluyor, buna dikkat etmek lazım.

Benim bir avantajımda çok uzun zaman sonrasına plan yapabilmem. Mesela 2018’in ilk gezisi için Bakü’ye aldığım 165 Tl’lik bileti tam altı ay öncesinden Haziran’dan aldım. Yine 2018 Haziran’da ki 150 TL’lik Kiev biletini tam bir yıl öncesinden 2017 Haziran’da aldım. 550 TL’lik 2018 Eylül ayındaki biletimi tam on ay öncesinden aldım. Bu gibi çok önceden yakaladığınız kampanyalarla da inanılmaz ucuz fiyatlara bilet alabilirsiniz.

Polonya’da kaldığım bir yıllık süreç zarfında da Avrupa’nın dört bir yanını ucuz uçaklarla gezmiştim. O zaman aldığım fiyatlar 1 euro, 15 euro gibi çok komik fiyatlardı. En fazla verdiğim para 30 euroyu geçmemişti. Bu biletleri Ryanair ve Wizzair firmalarında temin ediyorduk. Bu firmaların sadece belirli boyutta izin verdiği sırt çantasıyla uçağa binip yolculuğunuzu yapabiliyorsunuz. Onun dışında bavul vs. hepsi fazladan ciddi ücretler içeriyor. Ne yazık ki bu firmalar nedenini bilmediğim bir şekilde Türkiye’de hizmet vermiyor. Muhtemelen vize ve vergi problemlerinden dolayı.

Zamanı bol olanlara ve vizesi olanlara Selanik üzerinden bu havayollarını kullanarak Avrupa’nın dört bir yanına uçuş fırsatlarını kaçırmamalarını tavsiye ederim. En basitinden bir örnekle İstanbul-Madrid uçuşları 600-900 hattında seyrediyor. Fakat buradan otobüsle 120 TL’ye Selanik’e gidip oradan 10-40 Euro arasında Madrid’e bu söylediğim hava yolu firmalarıyla beleş diyebileceğiniz fiyatlara uçabilirsiniz. Bunu defalarca yaptım.

Konuyu toparlamak gerekirse sürekli denizi yemleyeceksiniz arkadaşlar. Yemlemezseniz oltaya balık takılma ihtimali olmaz😊 şimdiden araştırmaya başlamanız dileğiyle….