Gitmeden önce Bratislava’da çok fazla özel bir şey olmadığını okumuştum. Budapeşte-Bratislava-Viyana gezimin sadece beş saatini Bratislava’ya ayırdım. Şehir Polonya’daki gibi eski şehir ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılıyor. Doğu bloğu ülkelerinde bu sistem hep var. eski şehir genelde bir kalenin için oluyor ve modern hayatı tarihi dokuyu koruyarak buraya adapte ediyorlar. Bu yüzden Bratislava sakin ve dar sokakları, çocuklu aileleriyle eski şehir bölümünde değişik bir havası olan bir şehir. Burada geçirdiğim altı saatte sadece çok kısa ve belki de yetersiz izlenimler elde ettim ama yinede sizlerle paylaşacağım.

Bratislava’da Tuna Nehri’nin hayat verdiği şehirlerden ancak burada bu nehrin hiçbir ihtişamı yok. Yeni şehir kıyıları dağınık otluklarla dolu ve yer yer ormanlık, eski şehir tarafı ise kordon havası verilmiş ancak yürüyüşe çıksanız bile karşı kıyının serkeş manzarası sizin içinizi karartıyor. Budapeşte, Viyana’dan sonra Tuna nehri bu şehirde bence en sefil görüntüsüne sahip. Tepeye kaleyi gezmeye çıktığınız da Tuna’Nın karşı kıyısının içlerine doğru tamamen yeni yapılmış yerleşimleri gördük. Yeni şehir tamamı ile diğer yakaya kurulmuş ve köprüyle yaka birbirine bağlanmış. Eski şehir ise mütevaziliğini ve şirinliğini korur vaziyette orada bekliyor.

Bratislava 4-5 saatte halledebileceğiniz bir şehir ve eski şehir dışında tepenin üzerindeki kale haricinde çok fazla görülecek gezilecek yeri yok. Buraya gitmeden önce Slovakya deyince aklıma Fenerbahçeli futbolcu Miroslav Stoch geliyordu. İnanın Slovakya ile ilgili kafamda canlanan başka bir şey yoktu. Şehirde tek aklıma kazınan görüntü ailelerin minikleriyle beraber kendilerini dışarı atmış olmalarıydı ve hepsi güler yüzlüydü.

Budapeşte’ye gitmişseniz ve planlarınızda Viyana’ya kara yoluyla geçmek varsa Bratislava hem Macaristan hemde Avusturya’ya komşu bir şehir olduğundan aradan çıkırılabilecek bir potansiyele sahip. Oralara kadar gidip Bratislava’yı da görmedik demeyelim diye sanki oraya kondurulmuş bir şehir gibi. Budapeşte’den 2,5 saat uzaklıkta, Viyana’ya ise sadece 45 dakika mesafede.

Burada yaşar mıyım? Kesinlikle hayır…