GENEL

PASAPORT NASIL ALINIR?

Yurt dışına çıkabilmemiz için belli bir kaç ülke dışında mutlaka pasaportumuz olmalıdır arkadaşlar. Bunu herhalde bilmeyenimiz yoktur. 4 çeşit pasaport olmakla beraber (BORDO, YEŞİL, GRİ ve KIRMIZI ) ben şimdi sizlere bordo pasaport nasıl alınır onu anlatacağım. Çok daha detaylı bilgilere ve pasaport türleri hakkında bilgi almak için https://epasaport.egm.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

1.Randevu

Arkadaşlar öncelikle https://epasaport.egm.gov.tr/ sitesinden oturduğunuz şehrin ve ilçenin emniyet müdürlüğünden gün ve saat olmak üzere randevu alıyorsunuz. Bayram önceleri, yılbaşı öncesi, yaz tatili öncesi yoğunluğun olduğunu düşünecek olursak akılcı davranıp bu süreçlerden en az bir ay önce randevu almanızı tavsiye ederim. Hem başvuru esnasında sıkıntı çekmezsiniz hem de pasaportun size teslim edilme süreci yoğunluğun olmadığı zamanlarda daha kısa sürer.

 

2.Belgelerin Tamamlanması

Randevu aldıktan sonra sıra geldi başvuru sırasında bizden istenecek evrak listesine. Yine https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden her türlü pasaport için gerekli belgeler listesine rahatça ulaşabileceğiniz gibi ben buraya “UMUMA MAHSUS-BORDO PASAPORT” için gerekli belgeleri yazacağım.

  • TC nüfus cüzdanının aslı
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Müracaat esnasında alınacak parmak izlerinizi içeren belge
  • Varsa daha önceden alınmış pasaportlar
  • Pasaport cüzdan bedeli ve pasaport harç bedelinin bankaya yatırıldığına dair dekontlar (Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması – Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha) – Dekontun üzerinde tahsilâtı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.)

  Harç Bedeli Defter Bedeli
1 YIL 175,5 TL 94 TL
2 YIL 286,4 TL 94 TL
3 YIL 406,7 TL 94 TL
4 – 10 YIL 573,1 TL 94 TL

3.Başvuru

Başvurunuzu randevuyu aldığınız saat ve günde şahsi olarak istenilen belgelerle yapmak zorundasınız. Kısa bir işlem olduğu için en fazla on dakikanızı alacaktır.

4.Adrese Teslim

Yoğunluk olan bir döneme denk gelmediyseniz, pasaportunuz 3-4 gün içinde verdiğiniz adreste olacaktır.

 

2 Comments

 1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  • gezginveteriner

   Rica ederim yardımcı olduysak ne mutlu☺️ instagram ve facebooktan takibe bekleriz☺️👍🏻

Leave a Reply

Theme by Anders Norén