Mısır vizesi gerçekten de baş ağrısına ve strese neden olacak vizelerin başında geliyor. Gerek süresi gerek saçma sapan konsolosluğuyla size gıcıklığı hat safhada yaşatıyorlar. Benim şansıma mıdır bilinmez fakat vizeyi iki ayda aldım. Fakat oraya gittiğimde inanır mısınız altı aydır vize bekleyen insanları gördüm. Bu iş iyice çığırından çıkmış tamamıyla keyfi bir sistem kurmuşlar. Şöyle düşünün adamlar doların yükseldiğini görünce sebepsiz vize departmanını 2 gün kapattılar ve herkesi mağdur ettiler. Sonra 120 TL olan vize ücreti şak 170 TL yapıverdiler.

Daha fazla sinir bozmadan birkaç tavsiye vererek süreci size anlatayım. Sizlere tavsiyem mutlaka uçak ve hotelinizi satın almadan başvurun yani rezerve yaparak çıktılarınızı elinize alarak gidin. Başvuru sürecinde vizeleri uçaklarına yetişmeyip mağdur olan en az on kişi gördüm. Bu yüzden Mısır’a gitmeden önce bilet ve oteli almamanızı tavsiye ederim, rezervasyon iş görür. Vize elinize geçtiği anda direk biletlerinizi satın alabilirsiniz. Yada yapacağınız şey açık bilet veya değiştirme opsiyonlu bilet satın almak olabilir.

Vize departmanı Bebek’te konsolosluğun bahçesinde yer alıyor. Randevu almanıza gerek yok, direk gidip sıraya giriyorsunuz. Sabah 9:30 açılıyor o yüzden ne kadar erken giderseniz o kadar önden yer alırsınız. Saat onda gittiğinizde bahçeye kadar kuyrukla karşılaşabilirsiniz. İlk gittiğinizde sizden istenecek belgeler sırasıyla şunlar:

  • Vize başvuru formu ve bir adet fotoğraf
  • Pasaportunuzun 2 tane fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Uçak bileti
  • Otel rezervasyonu
  • İşyerinizden onaylı konsolosluğa hitaben yazılmış, gidiş amacınızı ve sürelerini belirten bir dilekçe.

Bu belgeleri teslim ettikten sonra sizin e-postanızı alıyorlar ve 25 iş günü içinde size cevap verileceğini söylüyorlar. Bu süreçte incelenen dokümanlarınız onaylanırsa size bir eposta geliyor ve yine konsolosluğa gidip pasaportunuzu ve 170 TL vize ücretini bırakıp 2 hafta içinde vizenizi alabiliyorsunuz. Mısır konsolosluğunun vize departmanıyla ilgili bir sitesi olmadığı için belgeleri kafalarına göre arttırıp azaltabiliyorlar. Bunun için hazırlıklı olun. Bu istenilen belgeler son gittiğimde yeterli olanlardı. Vizeye aracı bir firmayla da başvurabilirsiniz. Bu sürecin uzayıp kısalmasına etki etmiyor ne yazık ki, ayrıca mutlaka görevlendirme yazısı yazmanız gerekli.