İsrail vizesi hayatımda aldığım en kolay vizelerin başında geliyor. Muhtemelen sizinde en kolay alacağınız vizelerden biri olacak fakat bundan daha da güzel bir haber var. İsrail vizesi bedava. İnsan İsrail’in nasıl bedava vize verdiğine tabi hayret etmeden geçemiyor. Lafı çok fazla uzatmadan vize olayına gelelim. Belge olayları “şengen vizesi” belgelerinden farklı değil. Dediğim gibi fark bedava olması ve bir haftada vizenin elinizde olması. Bu gerçekten süper bir avantaj.

İsrail vizesi için randevu almanıza gerek. Levent’teki YAPI KREDİ PLAZA C bloğa gitmeniz yeterli. Girişte müracatın yanında hemen İsrail konsolosluk görevlilerini görüyorsunuz ve oraya listeye isminizi yazdırıyorsunuz. Sıranız geldiğinde sizi çağırıyorlar ve tabiri caizse sizi donunuza kadar soyuyorlar. Tabi şaka bir yana mont, kemer, bileklik, cüzdan, telefon üzerinizde ne varsa alıyorlar ve iki görevli eşliğinde asansöre bindiriyorlar. Siz elinizi dahi kaldıramıyorsunuz bu adamlar hemen müdahale edip tuşa basıyor ve üzerinizde hemen bir baskı oluşturmaya başlıyorlar. Asansörde sorular başlıyor. Neden gidiyorsun? Daha önce gittin mi? Orada Filistinli tanıdığın var mı? Orada biriyle mi görüşeceksin? Vs sorularla sizi kıskaca alıyorlar. İçeri girdiğimizde sizi önünde masa olan mimiksiz bir adam bekliyor. Bu adam tam bir buz adam. Bende MOSSAD ajanı ve sorgulama üzerine eğitim almış biri. Sizi zaten direk baskıya alıyor davranışlarıyla. Mesela belgeleri masaya koymanızı söylüyor. Siz masaya koyarken iki adım geriye çekiliyor. Belgeleri bıraktığınızda iki adım geriye gitmenizi istiyor ve gelip inceliyor. Bana bir belgemi sorduğunda masaya doğru ister istemez göstermek için elimle hamle yaptığımda hemen geri kaçıldı beni izledi. Konuşmayı Türkçe yapmak istediğimiz söylediğim halde kendisi İbranice konuştu ve hiç bir şey anlamadığımı ısrarla söylememe rağmen bozuntuya vermeden devam etti. Sonra bana asansörde eşlik eden adam araya girdi ve bana tercümanlık yaptı. Burada da asansördeki sorulara ek olarak; buraya nasıl geldin? Neyle geldin? Nereden geldin? Buraya gelmeden önce bilmediğin biriyle konuştun mu? Buraya gelmeden önce bilmediğin birinden bir poşet veya eşya aldın mı? Üzerinde bomba var mı? Üzerinde silah var mı? Vs. baskıcı sorularla muhatap oldum. Buna kafayı takmayın, adamlar güvenlik için prosedür uyguluyor. Ancak ben üzerinde bomba var mı? sorusuna valla üzerimde ne varsa aşağıda aldınız böyle bir şey sizce mümkün mü? Diye cevap vererek gülümsedim.

Belgelerimi inceleyen adam beni tarama cihazından geçirdi ve belgelerimi topladım. 20 cm’lik zırhlı diyebileceğim bir kapı açıldı ve içeri girip gişedeki kadına belgelerimi verdim. Toplam 3 dakika sürmedi ve bana ufak bir kâğıt verip bir hafta sonra vizemi gelip almamı söyledi. Dediği gibi bir hafta sonra vizemi aldım. İsrail’e giriş ve çıkışlar maalesef ki yoğun güvenlik önlemlerine maruz kalmanıza neden oluyor. Bu yüzden kendinizi germenin manası yok, dediklerini yapın, prosedüre uyun ve vizenizi kolayca alıp, İsraillin keyfini çıkarın. Şunu unutmayın ki Filistin’e gitmek istiyorsanız mutlaka İsrail vizeniz olması gerekiyor.

İstenilen belgeler:

  • Uçak biletleri
  • Otel rezervasyonları
  • Gelir durumunuzu gösteren belgeler ve maaş bordüroları
  • İş yerinizden almanız gereken izin belgesi
  • İş yerinizden almanız gereken sgk, işe giriş ve hizmet dökümü
  • 2 adet fotoğraf
  • Pasaportunuzun fotokopisi ve orjinali
  • Daha önceki pasaportlarınızın fotokopileri
  • Başvuru formu