Bildiğiniz üzere artık pasaport başvurularımızı emniyet genel müdürlüğü üzerinden değil nüfus müdürlükleri üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştık. Aslında benim uzun bir süreliğine kadar pasaport ihtiyacımda yoktu aslında. Çünkü seyahatlerim sıklaştığı için artık on yıllık pasaport alayımda zırt pırt pasaport almaktan kurtulayım deyip pasaport defterini kapatmıştım. Fakat bundan sonra başıma ayrı dertler açılacağını hesaplamamıştım. Bu dertler beni ikinci bir pasaport almaya itti ve hiç sıkıntısız tek bir resim ve kimlikle başvurumu yaptım. Pasaportumu aldım. Beni ikinci bir pasaportu almaya iten iki neden vardı, şimdi bunlardan biraz bahsedeyim. Birincisi pasaportumda İsrail vizesi ve damgalarının bulunuyor olması. Bu sebeptendir ki bazı Arap ülkeleri İsrail ile itilaflı oldukları için sizi ülkeye almıyorlar. Şimdi Türk Dışişleri Bakamlığı’nın resmi sayfasındaki şu uyarıya bakalım:

Pasaportlarında İsrail Vizesi veya Giriş-Çıkış Damglarıyla Seyahat Edecek Olan Vatandaşlarımıza Duyuru – 19.08.2010

PASAPORTLARINDA İSRAİL VİZESİ VEYA GİRİŞ-ÇIKIŞ DAMGALARIYLA SEYAHAT EDECEK OLAN VATANDAŞLARIMIZA DUYURU – 19.08.2010

1. Pasaportlarında İsrail vizesi veya İsrail’e giriş-çıkış damgalarıyla seyahat eden yabancıların İran, Kuveyt, Libya, Lübnan, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan ve Yemen’e girmelerine izin verilmemektedir.

2. Pasaportlarında İsrail vizesi veya İsrail’e giriş-çıkış damgaları bulunan şahıslar, Gine-Bissau’ya varışlarında hudut makamlarınca mülakata tabi tutulmakta ve bu mülakat sonucunda ülkeye girip girmeyeceklerine karar verilmektedir.

3. İsrail’in Büyükelçiliklerine veya Başkonsolosluklarına vize müracaatında bulunanlara talep etmeleri halinde İsrail vizesi pasaporttan ayrı bir kağıda uygulanabilmektedir.

Aynı çerçevede, İsrail’e varışlarında, talep üzerine, hudut makamları giriş-çıkış damgalarını pasaporttan ayrı bir kağıda (vizenin bulunduğu) basmak suretiyle tatbik edebilmektedirler.

Saygıyla duyurulur.

http://www.mfa.gov.tr/pasaportlarinda-israil-vizesi-veya-giris-cikis-damglariyla-seyahat-edecek-olan-vatandaslarimiza-duyuru—19_08_2010.tr.mfa

işte bu yüzdendir ki yeni yıl seyahat planlarımda İran, Lübnan gibi olduğu için ikinci pasaporta ihtiyaç duydum. İkinci neden ise uzun vize başvuru sürelerinden dolayı mağdur olmamak adına ikinci pasaporta başvurdum. Şöyle ki şu an pasaportum mısır vize işlemleri için mısır konsolosluğunda ve benim ekim ayındaki almanya seyahatim için schengen vizesi başvurusunu en geç eylül başında yapmam gerekiyor. Eylülde mısır seyahatim var ve almanya için başvuru yapsam pasaportu oraya vereceğim için bu sefer mısır’a çıkış yapamayacağım. İşin aslı karman çorman bir vaziyet almaya başladı ve son çare olarak ikinci pasaporta başvurmak en doğru hamle oldu.

Yukarıda da yazdığım gibi artık emniyetten değil nüfus müdürlüklerinden başvurunuzu çok kolay bir biçimde halledebiliyorsunuz. https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al sitesine girip belgelerinizi tamamlayıp, ve internetten harç defter bedellerini yatırıp (eskisi gibi bankaya gitmenize gerek yok) ikinci pasaportunuza sadece kimlik ve biyometrik fotoğrafınızla gidip başvurabiliyorsunuz. İşin güzel tarafı başvuruya gittiğiniz şu an kullandığınız aktif pasaportunuzun yanınızda olmasına gerek yok. Sadece size verilen dilekçeyi doldurup işlemleri beş dakikada hallediyorsunuz. O yüzden eskiden emniyette olan pasaport rehin bırakma gibi durumlar yok, içiniz rahat olsun, yeni ikinci pasaportunuz hayırlı olsun!!!